nedeľa 6. januára 2019
BOOK CHALLENGE 2019


   Január a nový rok 2019 nám so sebou nepriviali len hordy snehu a ešte väčšiu zimu, ale, ako to na začiatku vždy býva, aj hordy nesplniteľných predsavzatí. Asi všetkým je to veľmi dobre známe, málo kto však pozná ten pocit, keď si 31. decembra povie, že tentokrát to naozaj vyšlo. Ak patrí k tomuto typu ľudí, klobúk dolu.

   Áno, desivo náročné predsavzatia už ovládajú asi všetky sféry nášho života, no a knihy nie sú výnimkou. Niekto si jednoducho povie, že bude čítať viac, iní si spíšu reading listy dlhšie ako potravinový zoznam na cestu okolo sveta. 

   Na začiatku každého roku, a tento nie je výnimkou, môžete nájsť mnoho knižných výziev rôzneho druhu, zamerania a stupňa obtiažnosti. Je to na osobnom rozhodnutí každého z nás. Ja osobne nie som veľkým fanúšikom pokynov ako "Prečítaj knihu, ktorej autor má rovnaké iniciálky ako ty..." a podobne. Ako som spomínala, ak sa to niekomu páči a má chuť vyskúšať, nech sa páči. Ľudí, ktorí to zvládnu úprimne obdivujem. Ja však, úprimne, nemám rada priveľa tlaku v oblasti kníh a čítania. Taktiež viem, že naplánovať si všetko moje čítanie na celý rok by bolo nezmyselné, lebo je dosť možné, že ani polovicu z naplánovaného by som neprečítala a nahradila by som si svoj zoznam úplne inými knihami, na ktoré by som práve mala chuť.

   Popravde, tento rok som ani neplánovala robiť extra zoznamy, ale objavila som jednu výzvu, ktorá sa mi celkom zapáčila. Jej cieľom je každý mesiac prečítať jednu knihu podľa určeného žánru. Tie sú však volené veľmi pestro, takže čitateľ má možnosť objaviť aj niečo iné a nie čítať stále dookola to isté. A nakoniec, samotný výber knihy je na nás. Nebudem to ďalej zbytočne rozoberať, ale prejdem rovno k úlohám na jednotlivé mesiace a taktiež k môjmu osobnému výberu. Príjemné čítanie, začíname:-)


JANUÁR: Kniha, podľa ktorej bol natočený film.
📚 Som číslo štyri - Pittacus Lore

Túto knižku už mám požičanú veľmi dlho. Usudzujem, že ide o ďalší distopický príbeh, ktorý má samozrejme aj pokračovanie (ale myslím, že našťastie iba jedno...zatiaľ...). Knižky tohto typu čítam celkom rada a vyzerá to zaujímavo, takže dúfam, že nebudem sklamaná.

FEBRUÁR: Krimi triler alebo kniha so záhadou či tajomstvom.
📚Trhlina - Jozef Karika

Priznám sa, veľa krimi ani trilerov nečítam. A tie záhady...no, usúdila som, že Traja pátrači sa mi už asi počítať nebudú... Myslím si teda, že Trhlina by mohla byť dobrý mix asi všetkého tdokopy. Film budeme môcť taktiež čoskoro uvidieť v kinách. Aj keď to nie je môj chlieb každodenný, musím priznať, že sa na knižku celkom teším a som rada, že som si našla zámienku na jej prečítanie. A poprosím si 5 bodov pre chrabromil, pretože ide o slovenského autora. Aj tým našim by sme mali dať občas šancu. Nie sú predsa až tak zlí, čí???

MAREC: Non-fiction alebo motivačná literatúra.
📚Kým prišla búrka - Tami Oldhamová Ashcraftová a Susea McGearhartová

Pri non-fiction ide o knihu, pri ktorej autor môže prehlásiť, že príbeh nie je vymyslený. Ak chcete presnejšiu definíciu, skúste Wikipédiu, ale pre tentokrát by moje vysvetlenie malo stačiť. No a k motivačnej knihe asi nie je čo dodať. Ak Vás citáty Som idealista dokážu namotivovať, máte o zábavu na marec postarané. Ja som si vybrala knižku s názvom Kým prišla búrka. Ide o skutočný príbeh dvoch ľudí, ktorí sa vybrali na plavbu loďou, ale zastihol ich hurikán a nešťastie bolo na svete. Myslím si, že príbeh bude dosť smutný, ale počula som, že aj dobrý. Budem aj naďalej veriť na šťastné konce a uvidíme...

APRÍL: Triler alebo horor.
📚Hodiny strachu - Gin Phillipsová

Triler? Zasa? Prečo? Ktovie, možno sa mi to začne páčiť...
Keď som si čítala znenie tejto výzvy prvýkrát, hneď som si pomyslela na To od Stephena Kinga, ale vyše tisíc strán za mesiac by som nezvládla ani pri najlepšej vôli. Preto som sa rozhodla pre Hodiny strachu. Túto knižku som vyhrala a bola by veľká škoda a nevďačnosť neprečítať si ju.

MÁJ: Stredoškolské povinné čítanie.

Tak a tu nemám nič. Naozaj sa ospravedlňujem, ale povinné čítanie poctivo čítam od prvého ročníka, takže nemám veľmi čo dobiehať.  A ďalšia vec, v máji sú maturity, takže mám veľmi silný dojem, že obsahy všetkých diel budem rozprávať zo spánku...
Vy sa však nedajte odradiť a určite si niečo vyberte. Nie všetko povinné čítanie je také zlé. Ja si to doženiem niekedy inokedy. Sľubujem.😉

JÚN: Román.
📚Opátstvo Northanger - Jane Austinová

No, tu výber nebol až taký obtiažny. Veď aké by to bolo leto bez nejakého toho ramániku! Čítali ste  Pýchu a predsudok? Parádne, že? Mne sa ten príbeh veľmi páčil, tak dúfam, že Opátstvo Northanger bude aspoň také dobré.

JÚL: Young adult príbeh.
📚Hnev, čo si zasial - Angie Thomasová

Pre tých, ktorý nevedia, young adult literatúra je zväčša plná príbehov dospievajúcich mladých ľudí zdrvených životom, školou, rodičmi, láskou, smrťou a vlastne všetkým, čo Vám napadne. Ale ono to nie je vôbec vtipné. Ja to totiž poznám. Na prvý mesiac letných prázdnin som si zvolila Hnev, čo si zasial. Na túto knihu sú veľmi dobré ohlasy a rieši naozaj celkom solídnu tému. Hlavnou zápletkou je zastrelenie chlapca americkým policajtom a celkovo idea sa nesie v znamení rasizmu a násilia, ktoré je s ním spojené.

AUGUST: Historická fikcia.
📚Outlander 1(Cudzinka) - Diana Gabaldonová

Outlandera som si kúpila minulý rok v lete vo výpredaji, ale ešte neprišiel na rad. Som preto rada, že teraz viem, kedy príde jeho čas. Som veľmi spokojná, že mi to vyšlo na august pretože vyše 600 strán len tak, počas školy by bola asi fuška. Podľa knižky bol natočený aj seriál, ktorý sa teší obľube u mnohých ľudí, takže som naozaj veľmi zvedavá.

SEPTEMBER: Pamäte.
📚Denník Anny Frankovej - Anna Franková?

Veľmi dlho sa usilujem nájsť si čas na túto výnimočnú knihu. Dokonca sa nachádzala v mojom reading liste na rok 2018. Mám rada príbehy z druhej svetovej vojny a koncentračných táborov, ktorých je teraz na trhu naozaj neúrekom. Dúfam teda, že o Anne Frankovej a dôležitosti vojnovej literatúry nebudem musieť písať takto aj o rok, lebo už mi naozaj dochádzajú nápady.

OKTÓBER: Fantasy.
📚Eona, posledná zaklínačka drakov - Alison Goodmanová

Konečneeee moja šálka kávy. Ja fantasy jednoducho milujem. A vlastne čo iné sa dá čakať od dieťaťa, ktoré vyrastalo na Harry Potterovi, Narnii, Alici v krajine zázrakov a Pánovi prsteňov?
Správna odpoveď: vôbec nič iné, si proste stratený prípad.
Späť k Eone. Je to asi prvýkrát, čo som sa rozhodla prečítať si druhý diel série bez toho, aby som čítala prvý. Prečo? To je dosť dlhá história. Siaha až do roku 2012, kedy som ju dostala pod stromček a pýtal som si ju preto, lebo som čakala, že prvý diel si požičiam z knižnice. Už vtedy mi očividne plánovanie veľmi nešlo. Pri tejto knihe sa trošku obávam, že som prepásla tú správnu chvíľu a príbeh sa mi bude zdať dosť primitívny a detinský...proste, že som už dosť stará...

NOVEMBER: Prečítať príbeh v grafickej podobe.
📚Little Witch Academia - Yoh Yoshinari

V tomto prípade ide o komiksy, anime, manga...
Little Witch Academia je japonské animé. Kúpila som si ju v Anglicku, ale momentálne je požičaná u kamarátky, takže do novembra ešte času dosť. Príbeh ma veľmi zaujal nie len peknými ilustráciami, ale aj samotnou zápletkou. Ide o malé dievča, ktoré sníva o štúdiu na čarodejníckej škole. Nikto neverí, že v skutočnosti existuje, ale jej predsa len príde ten osudný list (teda aspoň myslím, že jej príde list...), ktorý zmení jej život a na svojej vysnívanej škole zažije mnoho dobrodružstiev.

DECEMBER: Poézia alebo zbierka poviedok.
📚Svet je malý - Gustáv Murín

Musím sa priznať, že s decembrovým výberom som nebola až taká spokojná. Úprimne, poézia mi až tak nevonia, takže som veľmi rada, že to zachránila zbierka poviedok. Svet je malý je zbierka cestovateľských poviedok a už len autorov popis spútal môjho cestovateľského ducha, takže z prvotného sklamania sa nakoniec stáva príjemné očakávanie decembra.


Milí čitatelia,
práve ste mali možnosť nahliadnuť do môjho celoročného čitateľského plánu. Samozrejme, určite si nájdem čas aj na iné knihy, ale myslím si, že toto je celkom dobrý základ. Dúfam, že som Vás aspoň trochu inšpirovala.
Prajem Vám všetko dobré v roku 2019, veľa dobrých kníh, super čitateľských zážitkov a splnených novoročných predsavzatí...


LuLa

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

More, more, všade samé more... alebo... (Kým prišla búrka-Tami Oldhamová Ashcraftová a Susea McGearhartová) počet strán : 226    ...